Fapte esențiale
- Rezistența la tracțiune este efortul maxim pe care un material îl suportă când este tras, înainte să se rupă.
- Pentru sârmă se exprimă în N/mm², care numeric este același lucru cu MPa.
- ASTM A641 acoperă sârma de oțel carbon galvanizată, în colaci, în stările moale, medie și dură, fiecare cu propriul interval de tracțiune.
- Tragerea la rece ridică rezistența sârmei de oțel, iar recoacerea o înmoaie din nou.
- Galvanizarea la cald nu modifică semnificativ, potrivit surselor, proprietățile mecanice ale oțelului de construcție, iar oțelul prelucrat la rece arată mici modificări.
Ce înseamnă cifra
Rezistența la tracțiune este efortul maxim pe care un material îl poate suporta în timp ce este întins, înainte să se rupă. Un test trage o probă până la rupere, iar vârful curbei de efort este rezultatul. Efortul este forța pe unitatea de suprafață, deci cifra nu depinde de grosimea sârmei. Pentru explicația completă a testului, vedeți ghidul nostru despre sârma de înaltă rezistență.
Unitatea este punctul în care listările greșesc. Unitatea SI este pascalul, iar megapascalul este multiplul obișnuit. Un megapascal este egal cu un newton pe milimetru pătrat, deci N/mm² și MPa sunt același număr. O sârmă oferită la 500 N/mm² este o sârmă de 500 MPa. Când o pagină arată 10 sau 50 MPa pentru sârmă de oțel, probabil s-a amestecat o unitate sau o proprietate. Oțelul este mult mai rezistent: oțelul de construcție este indicat la 400 până la 550 MPa.
Ce stabilește rezistența sârmei galvanizate
- Oțelul de bază. Sârma galvanizată este sârmă de oțel carbon cu strat de zinc. Oțelul obișnuit are o rezistență la tracțiune relativ scăzută, iar pe măsură ce conținutul de carbon crește, oțelul poate fi făcut mai dur și mai rezistent, dar mai puțin ductil. Ghidul fier galvanizat vs oțel galvanizat explică de ce denumirea veche nu schimbă nimic.
- Starea. Starea este nivelul de rezistență la care este livrată sârma. Trecerea sârmei prin filiere o călește prin deformare, ceea ce crește rezistența și scade ductilitatea. Recoacerea inversează acest efect, iar o sârmă recoaptă este mai moale. Moale, medie și dură sunt cele trei stări numite de ASTM A641.
- Diametrul. Standardul tipărește intervale diferite pentru diametre diferite, prezentate mai jos.
Starea moale, medie și dură
Sârma galvanizată moale este recoaptă, se îndoaie ușor și se înnoadă ușor. Sârma dură este trasă până la o rezistență mai mare și este mai rigidă. Starea medie se află între ele. Regula practică este că, cu cât starea este mai dură, cu atât intervalul de tracțiune este mai ridicat și cu atât sârma se îndoaie mai puțin înainte să reziste.
În întrebarea moale sau dur, legarea și înnodarea favorizează capătul moale, iar lucrările care cer ca sârma să țină tensiune favorizează capătul dur. Ghidul nostru despre utilizările sârmei galvanizate arată care lucrări înclină spre care parte.
Intervale de tracțiune în ASTM A641
ASTM A641 acoperă sârma de oțel carbon cu acoperire de zinc, în stările moale, medie și dură, în colaci, pentru uz general, și precizează că sârma trebuie să respecte cerințele de tracțiune pe care le stabilește. Tabelul SI din exemplarul standardului pe care l-am citit dă intervalele de mai jos, în MPa, care este egal cu N/mm².
| Diametrul sârmei, mm | Moale | Medie | Dură |
|---|---|---|---|
| 0,20 până sub 2,00 | maximum 515 | 485 până la 690 | 620 până la 825 |
| 2,00 până sub 2,50 | maximum 515 | 485 până la 655 | 585 până la 795 |
| 2,50 până sub 4,70 | maximum 485 | 450 până la 620 | 550 până la 760 |
| 4,70 și peste | maximum 485 | 415 până la 585 | 515 până la 715 |
Două avertismente se aplică. Sârma moală are doar o limită superioară, fără minim. Și aceasta este o ediție a standardului, deci comanda trebuie să indice ediția și sistemul de unități, deoarece standardul spune că valorile inch-pound și SI nu sunt echivalente exacte. Tabelul vă ajută să citiți ofertele; nu este o specificație Reinwent.
De ce diametrul schimbă intervalul
Tabelul arată cum intervalele coboară pe măsură ce sârma se îngroașă. Sârma dură la capătul subțire merge de la 620 la 825, iar la capătul gros de la 515 la 715. Sursele citite nu dau o regulă care să explice deplasarea și nu oferim una. Lecția este că o cifră de tracțiune înseamnă puțin fără diametrul alături.
Adaugă sau scade zincul rezistență?
Stratul de zinc nu adaugă o rezistență semnificativă. Materialul galvanizat la cald este descris ca îmbinând rezistența oțelului cu rezistența zincului la coroziune, iar rezistența se află în partea de oțel a acelei propoziții. Stratul este o peliculă protectoare subțire, iar masa lui în g/m² ține de coroziune. Ghidul nostru despre clasele de zincare o acoperă. EN 10244-2, standardul pentru strat, stabilește cerințele privind masa stratului, celelalte proprietăți și încercările stratului de zinc, nu clase de tracțiune.
Procesul este o întrebare separată. American Galvanizers Association arată că galvanizarea la cald nu afectează rezistența la tracțiune, rezistența la curgere, îndoirea sau proprietățile la șoc ale oțelurilor de construcție. Pentru oțelul prelucrat la rece, aceeași organizație raportează mici modificări ale unor proprietăți mecanice, iar razele mai mari de îndoire au redus efectul. Sârma trasă este prelucrată la rece, iar asociația este un organism al industriei, deci o singură sursă nu este dovadă pentru sârmă. Măsura simplă de precauție este să cereți ca rezultatul de tracțiune să fie măsurat pe sârma galvanizată finită.
Cum se indică rezistența la tracțiune într-o solicitare
Includeți aceste elemente în solicitare, în această ordine:
- Diametrul în mm, sau un interval cu cantitatea pentru fiecare dimensiune.
- Cerința de tracțiune: un interval în N/mm² (minim și maxim), sau o denumire de stare legată de un standard.
- Stratul de zinc: o clasă sau o masă în g/m².
- Standardul și ediția, de exemplu ASTM A641 sau EN 10244-2 pentru strat.
- Forma colacului și cantitatea, precum și portul de destinație.
- Modul de verificare a tracțiunii: întrebați ce rezultat de încercare va fi furnizat pentru comandă.
Nu scrieți doar „rezistență mare” sau „moale”: ambele cuvinte sunt relative. Ghidul nostru despre tipurile de sârmă galvanizată enumeră celelalte alegeri din comandă, iar ce este sârma GI explică denumirea pe care o veți vedea cel mai des în listări.
Sârma galvanizată din Turcia
Sârma galvanizată este produsă și exportată în Turcia, iar Reinwent o achiziționează de la producători din Turcia. Reinwent este o companie comercială și de aprovizionare, care furnizează sârmă de oțel. Pentru fiecare comandă adunăm mai multe oferte și le punem pe aceeași bază, astfel încât intervalele de tracțiune să poată fi comparate la fel.
Reinwent furnizează sârmă galvanizată la cald, cu diametre între 0,8 și 8 mm, cu o masă a stratului între 50 și 300 g/m², conform EN 10244-2 și ASTM A641. Intervalul de tracțiune este stabilit de standard și de comanda dumneavoastră, deci trimiteți-l odată cu solicitarea, iar el se confirmă în oferta comercială. Vedeți procesul pentru sârma galvanizată din Turcia și folosiți tabelul de calibre pentru sârmă pentru a transforma un calibru în milimetri.
În decurs de 12 ore vă ajunge oferta comercială, iar pe parcursul întregului proces rămânem în legătură cu dumneavoastră. Când specificația este gata, solicitați o ofertă comercială.

Oțel