Fapte esențiale
- Clasa de zincare fixează cât zinc trebuie să conțină sârma galvanizată, în g/m².
- În EN 10244-2 și în ASTM A641, masa cerută a zincului crește odată cu diametrul sârmei.
- În EN 10244-2, clasa A se referă la straturi groase, iar clasele C și D sunt clasele standard pentru o masă redusă a stratului.
- Aceeași literă înseamnă un strat diferit în fiecare standard: la 3 mm, clasa B este 135 g/m² în EN 10244-2 și 519 g/m² în ASTM A641.
- Clasele EN și ASTM nu sunt interschimbabile, iar acest ghid nu convertește una în cealaltă.
Ce este o clasă de zincare
Clasa de zincare fixează cât zinc trebuie să conțină o sârmă galvanizată, măsurat ca masă pe unitate de suprafață a sârmei, în g/m². În ambele standarde tratate aici, masa cerută crește odată cu diametrul sârmei, deci o clasă se citește întotdeauna împreună cu un diametru.
EN 10244-2
EN 10244-2 stabilește cerințele pentru masa stratului, pentru celelalte proprietăți și pentru încercările straturilor de zinc și de aliaje de zinc pe sârmă de oțel, inclusiv pentru sârma cu secțiune rotundă sau de altă formă. Literele claselor au următoarele înțelesuri generale:
- Clasa A se referă la straturi groase, în general stratul final.
- Clasele care se termină în B (de exemplu B și AB) se obțin de obicei, dar nu întotdeauna, prin zincare urmată de tragere.
- Clasele C și D sunt clasele standard pentru o masă redusă a stratului, realizate de obicei prin imersie la cald, urmată de ștergerea excesului.
Tabelul arată cerința privind masa stratului pentru clasele A, AB, B, C și D, pe patru intervale de diametru, din tabelul 1 al standardului.
| Diametrul sârmei d | Clasa A | Clasa AB | Clasa B | Clasa C | Clasa D |
|---|---|---|---|---|---|
| 1,40 ≤ d < 1,65 mm | 195 | 135 | 100 | 70 | 30 |
| 2,15 ≤ d < 2,50 mm | 230 | 170 | 125 | 85 | 45 |
| 2,80 ≤ d < 3,20 mm | 255 | 195 | 135 | 100 | 50 |
| 3,80 ≤ d < 4,40 mm | 275 | 220 | 135 | 110 | 60 |
Valorile provin din textul celei mai recente ediții a standardului EN 10244-2 și coincid cu ediția anterioară. Clasa și masa stratului pentru o comandă se confirmă în oferta comercială.
ASTM A641
ASTM A641 acoperă sârma de oțel carbon galvanizată, în stările moale, medie și dură, cu acoperire de zinc, în colaci, pentru uz general. Clasele sale de acoperire cu zinc sunt clasa 1, clasa 3 (denumită și A), clasa 4, clasa B, clasa 5 și clasa C. Clasa 2 a fost eliminată din tabelele generale și este păstrată doar într-o cerință suplimentară pentru cuie și capse. Sârma poate fi comandată și ca „acoperire obișnuită” (regular coating), unde toată suprafața este acoperită cu zinc, dar nu se specifică o masă minimă.
Tabelul arată masa minimă de zinc, în g/m² de suprafață a sârmei neacoperite, pentru patru diametre, în unități SI. Clasele 4 și 5 sunt definite de la 1,90 mm, deci există pentru rândurile de 2,00, 3,00 și 4,50 mm. Doar coloanele lor sunt omise. Standardul dă valori în sistemul inch-pound și în SI, care nu sunt echivalente exacte, iar fiecare sistem se folosește independent.
| Diametrul sârmei | Clasa 1 | Clasa 3 (denumită și A) | Clasa B | Clasa C |
|---|---|---|---|---|
| 1,40 mm | 55 | 183 | 366 | 549 |
| 2,00 mm | 75 | 214 | 427 | 641 |
| 3,00 mm | 85 | 259 | 519 | 778 |
| 4,50 mm | 115 | 275 | 549 | 824 |
EN și ASTM nu sunt interschimbabile
Cele două standarde definesc straturile diferit, iar niciun tabel de aici nu convertește unul în celălalt. Literele arată de ce. La un diametru de 3 mm, clasa B este 135 g/m² în EN 10244-2 și 519 g/m² în ASTM A641. Aceeași literă înseamnă un strat diferit în fiecare standard, iar „A” din ASTM este denumirea clasei 3, nu clasa A din EN.
Când solicitați o ofertă, indicați standardul și clasa sau masa stratului dorită în g/m². Pagina noastră despre sârma galvanizată la cald enumeră ambele standarde, iar oricare dintre ele poate fi indicată unui producător din orice țară (Turcia vs China). Pentru modul în care se aplică stratul, consultați galvanizată la cald vs electrolitică și procesul de galvanizare la cald a sârmei.
Pentru sensul denumirii comerciale, consultați ce este sârma GI și fier galvanizat vs oțel galvanizat. Pentru lucrările pe care le face sârma, citiți utilizările sârmei galvanizate, iar pentru rezistența sârmei de sub zinc, rezistența la tracțiune a sârmei galvanizate. Pentru definiția simplă, vedeți ce este sârma galvanizată. Pentru celelalte câmpuri ale comenzii, citiți ghidul pentru importatori despre sârma galvanizată. Dacă cumpărați pentru export, vedeți cum funcționează sârma galvanizată din Turcia, de la specificație până la expediere.

Oțel